Конспекты уроков для начальных классов » Разное, полезное » Конспект урока по укр. лит. |
Отправь конспект на наш сайт, получай за него деньги ЕЖЕМЕСЯЧНО.
100$ в месяц? Проще простого!
Полные условия партнерской программы читать здесь.
Конспект урока по укр. лит. |
Обратите внимание: 1. Копирование текста разрешено только группе "Клуб Учителей". 2. При оплате по СМС, копирование доступно сразу после оплаты, вне зависимости от группы. 3. Внизу страницы отобраны другие материалы по данной теме - не забудьте их посмотреть! 4. Для поиска конспектов, рекомендуем использовать поиск (вверху страницы). 5. Почему важно оплатить конспект? - Только после оплаты, вы получаете право, на законное использование материала!
Тема уроку: Життєвий і творчий шлях Василя Стуса. Поезія.
Мета уроку: Освітня: ознайомити учнів з біографічними відомостями про В. Стуса, вказавши при цьому їхній зв’язок з його творчістю; Розвиваюча: розвивати уяву учнів, їх пам'ять та абстрактне мислення; Виховна: виховання свідомого прагнення до вивчення української літератури. Тип уроку: засвоєння нових знань. Метод проведення уроку: усний виклад матеріалу вчителем; метод шкільної лекції; метод творчого читання; метод бесіди. Шлях аналізу: цілісний. Обладнання: підручник з української літератури для 11 кл., хрестоматія, портрет В. Стуса, дошка. Використана література: 1.Нечволод Л. І. Українська література 11 клас. Підручник. – Л.: Літопис, 1998. – 318с. 2. Семенюк Г. Ф. Українська література 11 клас. Підручник. – Л.: Світ, 2006. – 227с. 3. Жулинський М. Василь Стус // Жулинський М. Слово і доля.— К., 2002. 4. Коцюбинська М. Стусове “самособоюнаповнення” // Сучасність.— 1995.— № 6. 5. Наливайко Д. Василь Стус — перекладач // Всесвіт.— 1991.— № 1. 6. Не відлюбив свою тривогу ранню... Василь Стус — поет і людина: Спогади, статті, листи, поезії.— К., 1993. 7. Оникієнко І. Символ “веселий цвинтар” в “естетиці страждання” В. Стуса // Слово і час.— 1997.— № 2. 8. Павлишин М. Квадратура круга: пролегомени до оцінки Василя Стуса // Дивослово.— 1994.— № 1. 9. Стус Д. Берегами конспектів В. Стуса. До літературної біографії письменника // Слово і час.— 2000.— № 9. 10. Стус як текст.— Мельборн, 1992. 11. Шевельов Ю. Трунок і трутизна // Українське слово. Хрестоматія української літератури та літературної критики ХХ ст.— К., 1994 — Кн. 3. 12. Програма “Українська література 5—12 кл.” Перун. – К., – 2005. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. На дошці розміщений портрет Василя Стуса, написана цитата до теми: „Україна є віссю, навколо якої обертається вся поезія В. Стуса. " (М. Рильський) ІІ. Оголошення теми і мети уроку Сьогодні ми поговоримо про людину, яка вважається одним з найвизначніших українських поетів XX століття, про людину, творчість якої міцно ввійшла в історію української літератури, тобто про Василя Стуса та про його поетичне надбання. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: Василь Стус вніс вагомий внесок в розвиток української літератури. Не звертаючи уваги на тяжке життя, завжди боровся за справедливість, за що і терпів жорстокі й несправедливі муки. Хоча повністю його поетичний доробок уже ніколи не стане надбанням рідного народу: не менше шестисот віршів Василя Стуса було конфісковано й знищено в страшні роки його табірних страждань. Проте й та частина, якій пощастило побачити світ, засвідчила його могутнє обдарування, глибокий розум, безмежну любов до рідного краю, незламну могутність духу. Протягом нашого уроку ви неодмінно переконаєтеся в силі його поетичного слова. ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу. 1. Життєвий і творчий шлях Василя Стуса. Василь Семенович Стус народився 6 січня 1938 року в селі Рахнівка Гайсинського району на Вінниччині в селянській родині. Дитинство, яке сам він назвав „гарним" проходило в атмосфері добра та любові. А ще - народної пісні. У 1940 році сім'я переїздить до міста Сталіно (тепер Донецьк). Коли хлопчику виповнилося 6 років, батьки віддали його до школи. Родина жила дуже бідно, не мала житла. Після закінчення школи Василь Стус став студентом історико-філологічного факультету Донецького державного педагогічного інституту. Вчитися йому було важко через матеріальні нестатки і казенність, схоластичність тогочасного вузівського навчання. Але, незважаючи на це, Василь приймав активну участь у діяльності студентської літературної студії. Бо саме в ці роки він глибоко зацікавився світовою літературою (М. Рильським, В. Свідзинським, Б. Пастернаком, Й.-В. Гете, Р.-М. Рільке, Л. Толстим, В. Стефаником, А. Камю, В. Фолкнером). Усе життя він виявляв інтерес до творів, які відзначалися неординарністю світобачення, інтелектуалізмом, філософським осмисленням дійсності, новаторством в галузі художньої форми. У 1959 році Стус закінчив інститут і почав вчителювати в сільській Таужнянській семирічній школі Гайворонського району на Кіровоградщині. Через 2 місяці його призвали в армію, та навіть за такий короткий час Стус зумів завоювати щиру любов своїх учнів і колег. Ще до призиву в армію він підготував до друку і надіслав до редакції „Літературної газети" першу добірку віршів, яка була надрукована в грудні 1959 року з напутнім словом Андрія Малишка. Два роки, з 1959 по 1961, у Стуса забрала армія, де вірші майже не писалися. Після демобілізації Василь викладав українську мову та літературу в Горлівській школі № 23. Його гнітило жахливе становище української мови на Донбасі. 1961-1963 роки стали для Стуса „часом поезії"": Василь працював літературним редактором газети „Соціалістичний Донбас", багато писав сам. У 1963 році поет вступив до аспірантури Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН України. У вересні 1965 року М. Шамота виключив Василя з аспірантури „за систематичне порушення норм поведінки аспірантів і працівників наукового закладу". Але справжньою причиною покарання став випадок, що трапився в кінотеатрі „Україна" на прем'єрі кінофільму С. Параджанова „Тіні забутих предків". З 1966 по 1972 рік Стус працював на посаді старшого інженера в системі Міністерства промисловості будматеріалів УРСР. Продовжував багато писати і активно виступав проти свавілля і беззаконь брежнєвської системи, захищав права людини. Стус у 1972 році був заарештований і звинувачений у тому, що „систематично виготовляв, зберігав і розповсюджував антирадянські наклепницькі документи". Поета було засуджено до позбавлення волі на п'ять років в таборах і на три роки заслання. Жорстоке і несправедливе покарання поет відбував у гулагівському таборі в Мордавській АРСР, заслання - в Магаданській області. У таборі Стус захворів на виразку шлунка. Було зроблено складну операцію і хворий повернувся у в'язницю. Але страшна хвороба не зробила його поступливішим. Він не міг змовчати на образу від тюремного начальства, читав книги у госпіталі, хоча це було суворо заборонено, на підтримку товаришів оголошував голодовки. За це протягом 1973-1976 років кільканадцять разів був покараний. Відбувши покарання, у 1979 році повертається до Києва. Працюючи в ливарному цеху заводу ім.. Паризької Комуни, веде енергійну громадську й літературну діяльність. Тодішня влада розуміла, яку небезпеку для неї становить спілкування сильної особистості безпосередньо з народом України, тому Стуса на 10 років позбавили волі у таборах суворого режиму, 5 років заслання за участь в Українській Гельсінській групі. Свій другий термін він відбував у спец таборі для політв'язнів на Уралі із надзвичайно суворим режимом. В ув'язненні було знищено рукопис останньої збірки віршів „Птах душі", створеної поетом незадовго до трагічної загибелі. Але і в цих умовах Стус не зломився виступав проти свавілля. Помер 4 вересня 1985 року в карцерній камері № 3 під час сухої голодовки. 19 листопада 1989 року прах Стуса прибув літаком з Уралу до Києва і був відданий землі Байкового цвинтаря після заходу сонця. 2. Робота над поетичним надбанням Василя Стуса. Виразне читання учнем вірша „За літописом Самовидця". Слово вчителя: Вірш „За літописом Самовидця" створено на основі історичних записів одного з найвідоміших авторів українських козацьких літописів XVII ст. - Самовидця. Ще й сьогодні вчені-історики не дійшли згоди в питанні, кому належить цей промовистий псевдонім. На припущення дослідників, це міг бути військовий та релігійний діяч Роман Ракушка-Ромоновський. Його літопис відзначається надзвичайною об'єктивністю, логічністю викладу, багатством цікавих громадських відомостей. Він не приховував непривабливих подій, ганебних учинків козацької старшини, які призвели до жахливої Руїни 2 п. XVII ст.. Внаслідок цього Україна втратила право бути ні від кого не залежною, перетворилася на наймичку своїх сусідів - Польщі і Росії. Літопис Самовидця — цінне історичне джерело, яке Василь Стус творчо інтерпретував, збагативши ліризмом, власним осмисленням. Бесіда за запитаннями: • 3 якими творами інших українських митців перегукується поезія „За літописом Самовидця"? • Чим відрізняється від них? • Чи називає поет причину трагедії? Яку? • Які художні засоби використовує поет? Виразне читання учнем вірша „Як добре те, що смерті не боюсь я". Слово вчителя: Цей вірш входить до збірки „Палімпсести", яка була видана за кордоном у 1986 році вже після смерті поета. Точної дати написання поезії не встановлено, але, скоріше за все, створена вона була в ув'язненні і стала відповіддю Стуса тим, хто лякав його смертю, безславним кінцем. Стус передчував неминуче, політв'язень, дисидент, відірваний каральною владою від рідної землі, але він вірив у своє повернення на Україну. Бесіда за запитаннями: • Чи не нагадує вам цей вірш заповіт? Чому? • В якій поезії вже звучали подібні заповіти? Виразне читання учнем вірша „На колимськім морозі калина…" Слово вчителя: Багато талановитих українських письменників і поетів пройшли колимськім шляхами. Не оминула ця доля і Василя Стуса. Як згадка про цей період - вірш „На колимськім морозі калина", який увійшов до збірки „Палімпсести". Бесіда за запитаннями: • Про що власне ця поезія? • Яке протистояння барв наявне у вірші? Уважаемые коллеги! Здесь скрыта важная часть конспекта. Данный конспект является бесплатным, но для его полного просмотра, Вам необходимо зарегистрироваться или войти под своим логином. Регистрация на сайте совершенно бесплатна и займет не более 1 минуты. Слово вчителя: Цей вірш - присвятив Аллі Горській, яка була по-звірячому вбита за загадкових обставин 1970 року. Правозахисники у її смерті звинувачували владу. Василь Стус знав реальну ціну командно-адміністративній поліцейській системі. Йому вдалося вберегти свою душу від брехні, що переповнювала тоді всі газети, журнали, книжки, радіо, телебачення. Поет бачив, як гине, обплутана цією системою, Україна, як твориться етноцид в Україні, як гине мова, культура, як гинуть кращі українці. Бесіда за запитаннями: • Як ви зрозуміли вірш? Проаналізуйте його. Виразне читання учнем вірша „Весняний вечір. Молоді тумани". Слово вчителя: Цей вірш - один з небагатьох творів, де поет виступив як лірик. Це потужне ліричне самовираження, діалог двох закоханих сердець. Бесіда за запитаннями: • У формі чого побудований вірш? • Про що він? • Яким постає перше кохання? • Яка роль пейзажів в цьому вірші? • Чим приваблює чи відштовхує вас ця поезія? Аргументуйте свою відповідь V. Закріплення вивченого матеріалу 1. Василь Стус народився: 2. В якому інституті навчався Василь Стус після закінчення школи? 3. В якому році в «Літературній Україні» вийшла перша збірка творів Василя Стуса «Круговерть"? 4. Літредактором якої газети працює Василь Стус? 5. В якому році вперше був заарештований Василь Стус? 6. Кому присвячений вірш „Не можу я без посмішки Івана" 7. Кому присвячений вірш „Ярій, душе. Ярій, а не ридай"? V Підготовка учнів до виконання домашнього завдання: 1. Оголошення домашнього завдання 4-6 балів: вивчити біографію письменника за підручником. 7-9 балів: вивчити напам'ять вірш Василя Стуса „Весняний вечір. Молоді тумани". 10-12 балів: написати невеликий твір - роздум за темою « Шлях на Голгофу », «Особливості поетичної мови Василя Стуса», «Філософічність у творах Василя Стуса » (будь-яке на вибір), обсягом 2-4 сторінки шкільного зошиту. 2. Повторення особливостей написання твору-роздуму VI Підведення підсумків уроку: 1.Оголошення поурочного балу 2.Коментування оцінок Пожалуйста, оцените конспект - Конспект урока по укр. лит.: |
|
Уважаемый коллега! Вы вошли на сайт как незарегистрированный пользователь. Рекомендуем вам зарегистрироваться, либо войти на сайт под своим логином. После этого, вы сможете отправлять собственные разработки и получать за это гонорар!. Другие материалы по указанной Вами теме:
9009 |
Конспект прислал: роксола 4 июня 2009 Комментарии (0) |
Информация | ||
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данному конспекту. Желаете прокомментировать или оставить отзыв? Зарегистрируйтесь! |
||