Конспекты уроков для начальных классов » Учебные предметы » Конспекты других уроков » І.Я.Франко "Заєць та їжак" |
Отправь конспект на наш сайт, получай за него деньги ЕЖЕМЕСЯЧНО.
100$ в месяц? Проще простого!
Полные условия партнерской программы читать здесь.
І.Я.Франко "Заєць та їжак" |
Обратите внимание: 1. Копирование текста разрешено только группе "Клуб Учителей". 2. При оплате по СМС, копирование доступно сразу после оплаты, вне зависимости от группы. 3. Внизу страницы отобраны другие материалы по данной теме - не забудьте их посмотреть! 4. Для поиска конспектов, рекомендуем использовать поиск (вверху страницы). 5. Почему важно оплатить конспект? - Только после оплаты, вы получаете право, на законное использование материала!
ТЕМА. І.Франко «Заєць та їжак».
МЕТА. Ознайомити учнів з особистістю І.Франка. Поширити знання дітей про жанр казки, уточнити поняття «літературна». Розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з текстом, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати повагу до людей. ОБЛАДНАННЯ: девіз, портрет І.Франка, книжкова виставка, інформаційні опори, шапочка зайчика, їжака, бейджі, таблиця для проведення монологічної гри, грамзапис, сюжетні малюнки до казки. ТИП УРОКУ. Вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ 1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО РОБОТИ. 1.1. ПРИВІТАННЯ. Всі почули ми дзвінок, Він покликав на урок. Кожний з нас приготувався, На перерві постарався. Зараз сядуть лиш дівчата, А за ними і хлоп’ята. 1. 2. ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ. - Я готов до уроку! - Я буду дуже уважним на уроці! - Я не буду відволікатися! - Я не буду заважати сусіду! - Я запам’ятаю все раз і назавжди! - Посміхніться один одному! 2. РОЗВИТОК АРТИКУЛЯЦІЙНОГО МОВЛЕННЯ. А) Гра «Слово заблукало» Лев, земля, слон, ведмідь, верблюд. Сосна, ялина, ялиця, дуб, вишня, граб. Собака, котик, півник, качка, білка, кінь. Б) Скоротіть речення. На великій лісовій галявині бігали руденькі лисички. В) Замініть одне слово. Із гнізда виглядали маленькі пташенята. Г) Гра «Так чи не так?» На клумбах палахкотять червоні ворони. Зійшло над лісом веселе весняне зайченя. Вгорі летять ключами білочки. Поросятко на зиму змінило свою шубу з сірої на білу. Д) Доповніть речення. Заєць сховався. Е) Гра «Веселі рими». Пташка – ромашка, комашка, Чебурашка Суниця – спідниця, синиця, полуниця Їжачок – черв’ячок, павучок, бучок Річка – Марічка, пічка, нічка Є) Чистомовка. - Щоб наше мовлення було правильним , працюємо з чистомовкою. Ла-ла-ла Вже берізка зацвіла. Ей-ей-ей Вона радує людей. Ят-ят-ят Бачив я там двох хлоп’ят. Ни-ни-ни До берізки йшли вони. 3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. 3.1. Бесіда. - Діти, який у вас настрій? Чому? ( чудовий, прекрасний, гарний, емоційний, серйозний, казковий…) -Чудовий, адже на вулиці світить сонце. - Красивий, тому що багато посмішок у класі. - Казковий, бо сьогодні незвичайний наш клас, гарно прибраний. - Емоційний, адже на уроці багато гостей. - Я рада, що у Вас добрий настрій, і хочу, щоб він зберігся на протязі усього уроку! Успіхів Вам! - Сьогодні у нас з Вами незвичайний урок, ми здійснемо подорож, а куди, дізнаєтесь, розгадавши загадку: Їх читають залюбки І дорослі, й малюки. Ви, напевно, здогадались? Ну, звичайно ж, це … (казки). - Отже, ми продовжимо подорож у літературні казки. Існує книг багато на Землі, Вони цікаві, мудрі і повчальні. Сьогодні на занятті, дітлахи, Крокуєм у світ казок – чарівний, теплий, гарний. Але перш ніж вирушити в дорогу, дайте відповідь на питання: "Хто на вашу думку є найважливішим, потрібною людиною на сьогоднішньому уроці?" У мене є один казковий предмет: ось ця чарівна скринька. Кожен з вас, заглянувши в неї, зможе побачити самого важливого і найпотрібнішу людину на нашому уроці, а, може бути, і у світі. Але поки це секрет розкритися не може. Нам вирішили перешкодити злі сили Баби-Яги, зачарувавши нашу скриньку. Вона відкриється тільки тоді, коли ви пройдете випробування. Ви готові? 3.2. ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТРЕНІНГ. У казку вирушаємо разом, І перешкоди всі пройдем. А тих, хто буде лінуватись, З собою просто не візьмем. Ну хто з вас не знає казок, адже вони ваші улюблениці. І все ж ми знаємо їх мало. Адже кількість їх величезна, вчені нараховують багато сотень. 3.3. Інтрига. Зустріч із Казкою. (Заходить в клас Казка.) Добрий день вам, малята! Я усім відома Казка. Я несу у кожний дім Щастя, радість і сміх. (Виконує пісню П.Зіброва «Мамо, розкажи меня казку»). - Я буду присутня на вашому уроці, стежитиму за дітками, як вони гарно працюють. Звичайно, буду допомагати. 3.4. Складання асоціативного куща. - Діти, з якими словами у вас асоціюється слово «казка»? Які перші слова вам спадають на думку, коли ви чуєте щось про казку? (зло, добро, сон, чарівник, фантазія, народ, справедливість, розум, мудрість, кмітливість, любов…) КАЗКА 3.5. Бесіда. - Які казки ви читали? - Як казка прийшла до нас? (Розповідали бабусі, дідусі, батьки, з телеекрану, зі сцени.) - Які бувають казки? (народні, літературні, чарівні, про тварин). - Чим казка відрізняється від оповідання? (В оповіданні описуються події, що могли бути насправді в житті. А в казці розповідається часто про фантастичні явища, події. В казках говорять тварини, рослини, різні предмети. Існують дійові особи, яких немає насправді). 3.6. РОБОТА З КНИЖКОВОЮ ВИСТАВОЮ. Діти, зверніть увагу на виставку. Я знаю: це ваші улюблені казки. Їх принесли учні вашого класу на моє прохання. (Учитель називає авторів і казки). Яка спільна ознака об’єднує названі книги? Я теж принесла свої улюблені казки І.Франка «Коли ще звіри говорили». У цій книжці кілька казок. В ній є казка, яку ми будемо сьогодні читати. Прочитайте її назву за стрілочкою: ЗА ТА ЖАК ЄЦЬ Ї - Казка «Заєць та їжак» авторська чи народна? Доведіть. - Хто ж автор цієї казки? (Портрет І.Франка) 4. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. На сьогоднішньому уроці, ви більше дізнаєтесь про життя і творчість І.Я.Франка, прочитаєте казку «Заєць та їжак», будете вчитися давати характеристики дійовим особам, розвивати техніку читання, збагачувати мовлення образними висловами. 5. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. 5.1. РОБОТА З ДЕВІЗОМ. (плакат висить на дошці.) Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій. - Як ви розумієте ці слова? 5.2. ВСТУПНЕ СЛОВО УЧИТЕЛЯ ПРО ПИСЬМЕННИКА. Ім’я цього геніального сина українського народу вам уже відомо. Які твори І.Франка ви читали? ( «Лисичка-кума», «Лисичка і журавель», « Заєць і ведмідь», «Ворона і гадюка», «Війна між псом і вовком», «Лисичка і рак», «Синиця і море», тощо). Сьогодні ви дізнаєтесь про життєвий шлях цієї талановитої людини. Послухайте, що писав у своїх спогадах М.Коцюбинський: «Невеличкий, хоч і сильний мужчина, високе чоло, сірі, трохи холодні очі. Рудувате волосся непокірно гнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте і росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю». Де народився, в якій сім’ї зростала ця людина, про перші проби пера письменника ви дізнаєтесь із повідомлень «Групи пошуку». 5.3. ВИСТУП ІНФОРМАТОРІВ ІЗ ГРУПИ «ПОШУК» ЗА ПЛАНОМ: 1. Коли, де і в якій сім’ї народився І.Франко? 2. Роки навчання. 3. Перші книжки. 5.4. ОПРАЦЮВАННЯ КАЗКИ І.ФРАНКА «ЗАЄЦЬ ТА ЇЖАК». А) Відгадування загадок. ► Весь колючий – просто жах! Ходить він у колючках! (Їжак). ► Я маленький, я вухатий, Попелястий, волохатий. Я стрибаю, я тікаю, Дуже куций хвостик маю. (Заєць). Б) Бесіда. - До якої спільної групи належать ці назви? - А що ви знаєте про цих тварин? (1)В Європі загалом та Україні зокрема їжаки поширені повсюдно. В Україні найбільш чисельні відмічені на півдні (зокрема, у Криму).З іжаками з язицьких та античних часів пов'язано святкування початку весни. Його ворогами є - лисиці, великі сови, яструби. Колючки й згортання в клубок - це природний захист їжачків від хижаків. 2) Зайці полюбляють їсти траву і молоденькі гілочки кущів.У них гострі зуби, які ростуть все життя. Звичайно сірого кольору, але можу бути й білими. Їх задні лапи набагато довші, ніж передні. У них довгі вуха і короткий хвіст. У них багато ворогів – лисиці, вовки, сови та інші хижаки.Навесні самці запекло змагаються за самок. На території України поширений один вид – заєць-русак.) В) СЛОВНИКОВА РОБОТА. - А щоб потрапити в чарівний світ казки, треба заглянути до словничка. - Прочитайте усі слова, правильно наголошуючи, «луною», за мною: - Мугикає – - Криволапко - - Клопіт - - Сердешний - ► ВИБІР ІНТОНАЦІЇ ЧИТАННЯ. - Якщо на початку казки Їжак – сором’язливий і чемний персонаж із відповідним голосовим гримом, то під час перегонів ведучи, змінивши голосовий грим голосно і дзвінко вигукував: «А я вже тут!». Так само і Заєць: спочатку був задиркуватий, що виявлялось у швидкому мовленні, дзвінкому голосі з ефектом заїкання. То після того, як його провчив Їжак, характер персонажу за допомогою голосового гриму змінився. ► Комбіноване читання. ► ФІЗИЧНА ПАУЗА «Ой є в лісі калина». - Час настав для відпочинку, Зробимо фізкультхвилинку. - Заряд бадьорості допоможе нам продовжити роботу. ► СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ХАРАКТЕРОМ ДІЙОВИХ ОСІБ. (Робота у групах). МОВНО-ЛОГІЧНІ ЗАВДАННЯ. - Визначте риси характеру героїв казки, вставте потрібне закінчення і покажіть стрілкою. Скромн… Хвалькуват… Задиркуват… Їжак Розумн… Заєць Тихеньк… Весел… Сором’язлив… Самозакохан… Завдання для творчої групи. Підготувати опис їжака: - Який зовнішній вигляд? (Їжачок - маленький, сірий, колючий...) - Як рухається? (Їжаки не можуть швидко бігати: дуже короткі ноги, та і самі по собі ці тварини дуже незграбні. Є нічними тваринами. Ведуть нічну активність, метушаться, тупотять). - Що любить їсти? (Їжак тварина комахоїдна. Рослинну їжу - варену картоплю, рис, груші, сливи, горіхи, насіннячко й ті ж горезвісні яблука - їдять тільки ті їжаки, які утримуються в неволі. Так то ж неволя! У неволі навіть цілковиті вегетаріанці - горили починають цікавитися рибою й м'ясом. У природному середовищі перебування раціон їжаків становлять жуки, черв'яки й равлики. Іноді їжак може урізноманітити своє меню жабами, ящірками, пташиними яйцями, мишенятами...) - Назвіть 5 казок, героєм яких виступає їжак. Чи змінив їжак свій характер? («Хитрий їжак», «Лисиця та їжак», «Винахідливий їжак», «Їжак і сонце», «Їжак у тумані»). - Скласти з деформованого тексту вірш про їжачка. Їжачино-їжачок, Де купив ти голочок? Я у лісі побував, Голочок собі придбав Ще минулої весни У колючої сосни. - Складіть загадку про їжачка. Лиш торкнеться голочок, Він згортається в клубок. Не згадаєте ніяк? Підкажіть! Це ж… (їжак). ►ВИХОВАННЯ ДОБРИХ ПОЧУТТІВ, РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ. - Як ви гадаєте, діти, чи повірив Заєць Їжакові? - Діти, а хто з Вас співчуває Зайчику? - А чи треба йому співчувати? (Треба поважати людей.) - А як ви ставитеся до людей, які Вас оточують? - Як ви розумієте слова їжака наприкінці казки? (Твір спрямований проти морального пороку, проти негативного в людській поведінці.) ►РОБОТА З ІЛЮСТРАЦІЄЮ. - Діти, зверніть увагу на ілюстрацію до казки у підручнику (с.127). - Чи сподобався, діти, вам малюнок? - Як ви вважаєте, чи точно він відтворює зміст казки? - А чим би ви додали малюнок? - Знайдіть у тексті слова, які б озвучували цей малюнок. ►ПЕРЕВІРКА ЗОРОВОЇ ПИЛЬНОСТІ УЧНІВ. Гра «Розвідник». - А чи уважні, діти, ви були, я зараз перевірю. Я читатиму початок чи кінець речення, а ви будете продовжувати. ►РОБОТА З ПРИКАЗКАМИ ( с. 127) - Діти, а чи відбивають зміст казки прислів’я? Кого вони стосуються? - Діти, підберіть прислів’я та приказки, які б відповідали змісту казки. - Не смійся з другого, щоб тобі не було такого. - Хвальби повнії торби, а в торбі нема нічого. - Хвалькові завжди не щастить. - Шануй людей, то й тебе шануватимуть. - Добре слово і лід розтопить. - Їжака руками не візьмеш. - На мені покатаєшся, як на їжаку. - Заздрість здоров’я з’їсть. - Спробуйте розповісти про їжака, використовуючи одну з поданих у підручнику приказок. ►ВСТАНОВЛЕННЯ ПОСЛІДОВНОСТІ ПОДІЙ КАЗКИ. - Яка частина казки видалася вам найсмішнішою? ►МОВНА ГІМНАСТИКА. «Мікрофон» - Діти, подумайте, які питання ви можете задати їжаку за змістом казки? 6. ПІДСУМОК УРОКУ 6.1. БЕСІДА - Які казки відносяться до літературних або авторських? - Чому казки називають нашими друзями? - Чому навчила нас казка «Заєць та їжак»? - Доповніть рядки чистомовки за змістом казки. Ак-ак-ак – жив на світі… (їжак). Як-як-як – доглядав моркву і… (буряк). Ав-ав-ав – він капусту… (доглядав). Ав-ав-ав – зайчик також… ( працював). Ся-ся-ся – та за образу… (поплатився). Ого-ого-ого – не треба сміятися з… (слабшого). - Що треба зробити, щоб казки довше жили? Зав’язати вузлик на пам’ять. Продовжіть речення (на вибір). Любіть книгу…………….. - Тепер ми можемо заглянути у середину скриньки і подивитися, хто був найважливішим на нашому уроці. - Ви здивовані? - Без кожного з Вас нашого сьогоднішнього уроку не було б. - Ви згодні з тим, що кожний з вас був важливим і потрібним на уроці? 6.2. ОЦІНЮВАННЯ Ось і уроку кінець Хто працював, той молодець! Що сподобалось вам, поділіться вдома. Що сумним було, пожалійтеся вдома. Всі дружні й активні були увесь час. Хороші оцінки сьогодні у вас. 7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. - Вміти читати казку за особами, відбиваючи характер дійових осіб. Для кмітливих і мудрих: - Скласти лист до автора (чому навчились, що здивувало, за що дякуєте). Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до рідної мови, за виразне читання казки, за те, що ви любите і шануєте рідне слово. Бажаю вам подальших успіхів у навчанні та у підкоренні вершини Країни знань. Я хочу, щоб ніколи Не лишав вас світ казковий. Навіть , коли ви станете Дорослими людьми. Щоб з вами радо зустрічались І завжди щиро усміхались!!! Авторские права: Пєхотіна Тетяна Пожалуйста, оцените конспект - І.Я.Франко "Заєць та їжак": |
|
Уважаемый коллега! Вы вошли на сайт как незарегистрированный пользователь. Рекомендуем вам зарегистрироваться, либо войти на сайт под своим логином. После этого, вы сможете отправлять собственные разработки и получать за это гонорар!. Другие материалы по указанной Вами теме:
8486 |
Конспект прислал: tatyanapekhotina 17 ноября 2010 Комментарии (0) |
Информация | ||
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данному конспекту. Желаете прокомментировать или оставить отзыв? Зарегистрируйтесь! |
||